Арменският комплекс в Стария град

Арменският комплекс е разположен в Стария град, в подножието на Небет тепе. Причините да се намира там са няколко. Това по принцип е било едно от добре укрепените и добре населени места в града. За този квартал е важна височината на хълма, която защитава живеещите там. От другата страна на Небет тепе има проходи до река Марица и при  бедствени ситуации хората са слизали до реката, за да си набавят вода и да могат да съществуват.

Стълбите, които водят към входа на комплекса. От лявата страна е паметникът на Пейо Яворов, изградена от арменците в града, а от дясната страна е прекъснатият строеж на старчески дом за арменците в град Пловдив. (сн. Инеса Геворгян)
Пътят към входа на комплекса (сн. Инеса Геворгян)
Портите на арменския комплекс (сн. Инеса Геворгян)

Когато говорим за културен живот на арменците в Пловдив, той е събран в един голям двор, ограден с големи дебели стени и всичко това е със защитна цел. Голяма част от живота е текъл под владичество – римско, византийско, а след това османско. Хората са търсили защита и спокойствие.

За арменския културен комплекс се качваме по големи стръмни стъпала и всичко, което се случва там, е заградено от дебели стени. Затова и в голяма степен културният живот на арменците е бил твърде ограничен в самата общност. Не може да не кажем, че все още арменците не могат да излязат от тази  привичка, а именно да правят събитията си единствено и само заради себе си, горе в този комплекс. Удобството е, че всичко е на едно място – църквата, културният дом и училището. Това във всички случаи създава усещане за интимност, за родственост, за близост и за възможност хората да си помагат много по-лесно и да живеят заедно един с друг.

Арменският комплекс отвътре. От лявата страна е сградата на арменската апостолическа църква, а от дясната страна – камбанарията към църквата. (сн. Инеса Геворгян)
Арменският културен дом, където се провеждат различни мероприятия, свързани с арменската общност в града (сн. Инеса Геворгян)

Първият път, когато арменската общност с нейната култура, бит и традиция слиза в града и започва да прави събития, беше под егидата на Арменския културно-информационен център, който организира събитията си в самия град. В зали и извън тях, в центъра на града, за да могат повече българи да бъдат съпричастни с нещата, с които арменците се гордеят и  искат да покажат. Аз  продължавам да смятам, че живеейки в този град, ние, освен, че трябва да пазим своите традиции и обичаи, сме длъжни да ги показваме и да ги споделяме. С това да накараме децата ни да се гордеят пред останалите граждани с всичко, което имат като културно, духовно наследство от своите предци.

Арменското основно училище “В. и К. Тютюнджиян“ (сн. Инеса Геворгян)
Сградата, пригодена за първокласниците (сн. Инеса Геворгян)

Из разкази на д-р Ахавни Кеворкян, записани от Инеса Геворгян)

Адаптация на текста: екип по проекта

Фото разказ Арменският комплекс в Стария град