Кварталите и децата на Тракия
Из поредицата Първите обитатели на квартал Тракия
В Тракия работя от месец ноември 1983 г. Тогава кварталите бяха вече напълно завършени и хората настанени. Това бяха „Хан Аспарух“, „Възраждане“, „Йоаким Груев“, „Оборище“, „Коста Янков“, „Капитан Бураго“. В последствие се доизграждаха и другите квартали на Тракия, като „Христо Гюлеметов“, „Стефан Бабаков“, „Никола Калканджиев“, „Иван Михайлов“, квартал “Менделеев”. Той беше и по-рано и после някои блокове достроиха.
Първите заселници – това бяха и работници, това бяха и интелигенти хора – хора, нуждаещи се от жилище. А пък имаше много млади хора. Нали, по решение тогава на МС за настаняване на млади и новобрачни семейства, тук им се раздаваха жилища. Разбира се, това съпътстваше изграждане и завършване на училища, детски градини, децата на тези млади семейства да учат, да се обучават в детските градини, да се занимават. Пред нас, като общественици, стоеше въпросът да работим с децата на тези семейства в някаква извънкласна форма. Ние използвахме няколко варианта в съществуващите тогава клубове. Имахме шест клуба по онова време. Три в… под блоковите пространства, на първия етаж и три в оставени от строителите такива метални бараки от големите – така наречените детски игротеки. Три месеца децата се занимаваха там, с учители, осигуряваха им играчки, книжки, ходеха на кино, организираха състезания, рисунки във своите блокчета, рисунки на асфалт, учеха различни игри, изнасяха художествена програма.
В тези шест игротеки в различните смени, когато децата, да кажем, не са на детски лагери, не са при своите баби, дядовци по селата, ние средно годишно занимавахме около 850 до 980 деца. Тава става с Народния съвет – без него ние въобще не сме в състояние да го направим. Тези деца бяха прибрани, нямаха възможност да скитат, да вършат някакви лудории и други. Освен това заедно с Физкултурата организирахме с децата състезания с колелета, организирахме рисунки на асфалт, раздавахме им награди, в тези игротеки чествахме техни рождени дни, именни дни, въобще се стараехме да създадем една много приятна атмосфера на децата.
Адаптиран текст из интервю на Меглена Златкова с М. С.