Пътечките от хората са прокарани…
Из поредицата Първите обитатели на квартал Тракия
„Много добре си спомням, че съм чувала, че когато се правят нови жилищни квартали, известно време се оставят извън големите пътища, и се оставят известно време хората да пробият пътя, по които им е най-лесно да минат към спирката, децата къде им е най-добре да играят… Това е, за да се направи най-добре това озеленяване със съответните алейки, със съответното място за игра или за отдих, за възрастните, за различните поколения и да се реши как точно да се благоустрои терена около блоковете.
Зад блока ни имаше огромна площ, на която чучнаха една катерушка и една люлка, която ужасно много скърцаше и дразнеше абсолютно всички. И забучиха на цялото място фиданки, които да станат един парк – така са го замислили – парк да бъде. Добре, ама, децата решиха, че няма къде да играят. А тоя блок беше пълен с малки деца, то и сега си е пълен. Изскубнаха дърветата и си направиха площадката, и футбол си играеха и утъпкаха тревата. Минат през пролетта от кметството, разчовъркат го, засадят райграс, забучат дърветата. Точно след един месец дърветата изскубнати и утъпкано.
Значи, ако имаше мисъл за децата и за всичкото, трябваше да го оградят с една прозрачна ограда и да направят едно малко игрище. Около него да има за малките деца или, както направи това заведение и виждаш – майките си пият кафето, пък децата с люлката, до тях има катерушка за тях… има пясък за едните дечица, значи малките дечица с майките – там, другите по-големите, които израстват – на другата страна. Следващите с бабите и това около пътечката, която е, и около която биха израснали дървета, защото от тази страна са израснали…
И ето ти го благоустрояването, ама не в главата на някого си, а от самия живот изведено, защото във времето, когато те са проектирали тези неща, те не са знаели и какви хора ще живеят. Децата ходеха в Ботаническата градина. Значи, единственото място, където играеха, защото то е много хубаво през пролетта и лятото, ама то взе да става много опасно, защото взеха да стават много нещастия. Дървета има там за момиченцата нещо да си сложат куклички да си поиграят и така нататък, но започнахме да не ги пускаме там, значи пред входовете основно и по тая причина много от проблемите с възрастните. Защото на големите апартаменти прозорците на спалните им са насам. И като играят долу на пейките – момиченцата играят на пейките или пък под терасата едно местенце си ограждат такова никакво, слагат си нещо и си играят техните игри или пък си начертават дамата и това на двете пейки, дигат шумотевица, възрастните им се карат, качват се по асансьорите нагоре, надолу, крещят им във всички посоки. А момчетата играят от тази страна тези си неща с топка, с чилик… Сега вече малко като поизраснат… А мъжете играят карти, табла…
Ей сега, ако погледнеш, аз на съседния блок виждам мъжете на пейките. Отдолу направиха масички. Тук пък си направиха беседка. Целият блок си направиха беседка и, ако ги няма възрастните мъже, виждам че момчета там играят карти и такива игри.
По принцип, когато има мачове, които са интересни, се събират виждам, че заведението изнасят телевизори. Освен това, които са по-приятели, се събират у някого. Това магазинче, долното, преди беше кръчма и слагаха един телевизор и с мрежата… събираха се хем да си фиркат, хем да си съпреживяват заедно.
И в апартаментите се събират определено, да, защото чувам взривове от възгласи и разбирам кога има мач.
Адаптиран текст из интервю на Меглена Златкова с В. Т.